26 NİSAN DÜNYA FİKRİ MÜLKİYET GÜNÜ’NÜ BU HAFTA OKULLARDA KUTLADIK

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından Dünya Fikri Mülkiyet Günü olarak ilan edilen 26 Nisan gününün bu yıl “Fikri Mülkiyet ve Gençlik; Daha İyi bir Gelecek İçin Yenilikçilik Günü” teması çerçevesinde kutlanmasına karar verilmiştir. Bu kapsamda, Bakanlığımızca yenilikçi ekonomide gençliğin öneminin vurgulanması ve fikri mülkiyet ile telif haklarına ilişkin farkındalığın artırılmasına katkı sağlamak amacıyla 26-28 Nisan 2022 tarihleri arasında 3 günlük bir söyleşi programı düzenlenmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde Ankara’da üç pilot okulda yaptığımız söyleşilerden ilkini 26 Nisan 2022 tarihinde Ankara Bağlıca Ortaokulu’nda öğrencilerle gerçekleştirdik. Söyleşi programında Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ ve Bakanlığımız Tiyatro Sanatçısı Ebru UYSAL ve Başdramaturg Canan KIRIMSOY günün anlam ve önemi kapsamında kendi mesleki deneyimlerini aktarırken Genel Müdürlüğümüz Kültür ve Turizm Uzmanı Filiz Erkuş ÇETİK telif hakları konusunda bilgilendirici bir sunum yapmıştır.

Programın 2 nci gününde Ankara Nimet Bahri Kutluözen Ortaokulu’nda öğrencilerle gerçekleştirilen söyleşide Kültür ve Turizm Uzmanı Hakan Evrim TÜTÜNCÜ tarafından telif haklarına ilişkin bir sunum gerçekleştirilmiş; Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Sanatçısı Cumhur KOCA ve Bakanlığımız Devlet Tiyatroları Sanatçısı Özlem GÜR DOKUYUCU ve Başdramaturg Canan KIRIMSOY tarafından ise günün anlam ve önemi kapsamında kendi mesleki deneyimlerine ilişkin bilgi alışverişinde bulunulmuştur.

28 Nisan Perşembe günü Eryaman Kooperatifler Birliği Ortaokulu’nda  gerçekleştirilen son söyleşi, Bakanlığımız Kültür ve Turizm Uzmanı Barış GÖZÜBÜYÜK’ün telif haklarına ilişkin sunumu ile başlamış olup,  Devlet Tiyatroları Sanatçısı Özlem GÜR DOKUYUCU ile Ankara Devlet Opera Bale Koro Sanatçısı Begüm MENGÜ’nün konuşmaları ile devam etmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığınca seçilen ve Etimesgut İlçesinde yer alan Bağlıca Ortaokulu, Nimet –Bahri Kutluözen Ortaokulu ve Eryaman Kooperatifler Birliği Ortaokulunda gerçekleştirilen söyleşilerde toplamda 305 öğrenciye ulaşılmıştır. Üç gün boyunca yapılan keyifli söyleşilerde Bakanlığımız uzmanları tarafından telif hakları konusunda yapılan sunumlar sonrasında, öğrencilerimiz sanatçılarla, sanat ve sanatçı olmak üzerine sohbet etme fırsatı bulmuşlardır.

Söyleşilerin sonunda öğrencilerimize telif hakları temalı küçük hediyeler takdim edilmiştir.  

  • IMG_6436.JPG
  • IMG_6232.JPG
  • IMG_6286.JPG
  • IMG_6409.JPG
  • IMG_6459.JPG
  • IMG_6496.JPG
  • IMG_6523.JPG