CYBERCULTURE: DİJİTAL KÜLTÜREL GİRİŞİMCİLİK KULUÇKA MERKEZİ PROJESİ BAŞLATILMIŞTIR

Bakanlığımız desteğiyle ve Başkent Üniversitesi Yaratıcı Kültür Endüstrileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (YAKEM) işbirliği ile Bilkent CYBERPARK tarafından, CyberCulture: Dijital Kültürel Girişimcilik Kuluçka Merkezi projesi başlatılmıştır.

Proje, Yaratıcı Endüstrilerin ülkemiz için önemi ışığında; NFT, Dijital Oyun, Animasyon, Sinema/TV ve Tasarım alanlarında 18-29 yaş arası gençlerin girişimciliğinin teşvik edilmesi yoluyla döviz kazandırıcı dijital kültürel üretimin geliştirilmesini hedeflemektedir.

Bakanlığımızın "Gelecek Gençlerin / Kültür Endüstrileri Destek Programı"nda uluslararası pazarı hedefleyen nadir projelerinden biri olarak değerlendirilen bu projenin; Genel Müdürlüğümüzün 'Kültürel İfadelerin Çeşitliliği Sözleşmesi' ve Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) ile ilişkiler kapsamındaki “Yaratıcı Kültür Endüstrileri”ni geliştirme odaklı çalışmalarına katkı sağlaması beklenmektedir.

Katılımlarıyla proje açılışına destek veren Genel Müdürümüz Dr. Ziya TAŞKENT, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali HABERAL, Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kürşat AYDOĞAN’ın açılış konuşmalarını takiben Cyberpark Genel Müdürü Faruk İNALTEKİN’in proje sunumu paylaşılmıştır. Açılış etkinliğinin sonunda; YAKEM temsilcisi Erman M.DEMİR moderatörlüğünde, Genel Müdürlüğümüz Proje ve Eğitim Dairesi Başkanı Emire CETE ve TOBB Kreatif Endüstriler Meclisi Başkanı A.Ata KAVAME’nin katılımlarıyla “Yaratıcı Kültür Endüstrileri ve Dijitalleşme” başlıklı bir panel gerçekleştirilmiştir.

  • 20220525_173324.jpg
  • 20220525_173331.jpg
  • 20220525_173420.jpg
  • 20220525_173423.jpg